انکرتکست ها نقش بسزایی در رتبه گرفتن سایت ها و بهینه سازی آن برای موتور های جستجو دارند. بنابراین یکی از مهارت های لینک سازی و سئو وب سایت شیوه صحیح انکرتکست گذاشتن است. در این مقاله از کارینو آکادمی قصد داریم شما را با هر آنچه که در گذاشتن انکرتکست باید بدانید آشنا کنیم.

انکرتکست چیست؟

به کلمات قابل کلیکی که از یک صفحه وب به صفحه دیگر لینک می شود و فرقی نمی کند این صفحه به صفحات داخل وب سایت تان لینک شود و یا به صفحات سایت ها دیگر مانند کلمه راه اندازی کسب و کار اینترنتی که به دیگر مقاله ما لینک شده است.

کد نمونه:

<a href="http://www.example.com "> anchor text </a>

همچنین اکثر سئو کاران این ادعا را پذیرفته اند که anchor text ها به گوگل کمک می کنند تا گوگل درک کند محتوای لینک شده در چه زمینه ای هست. بنابراین می توان از انکرتکست ها به عنوان یک عامل رتبه بندی نام برد.

انواع انکرتکست ها

همان طور که در بالا گفته شد انکرتکست ها اهمیت بسیار زیادی دارند و ما در نوشتن آن ها بسیار باید دقت کنیم. برای اینکه بهتر بتوانید از این نوع کلمات استفاده کنید در این قسمت شما را با انواع انکرتکست آشنا می کنم.

تطبیق دقیق(Exact match)

در این شیوه متن ما دقیقا مانند متن کلمه کلیدی هدف است. به طور مثال اگر شما مقاله ای درباره بهترین شرکت های طراح سایت نوشته باشید و کلمه کلیدی تان بهترین شرکت طراح سایت باشد، و با همین کلمه کلیدی (بهترین شرکت طراح سایت) لینک دهید exact match می شود.

توجه داشته باشید که اگر از این شیوه زیاد استفاده کنید ممکن است از طرف گوگل جریمه شوید.

تطبیق نصفه(partial match)

در این نوع anchor text مطابقت کامل با کلمه کلیدی صفحه هدف ندارد. برای مثال در همان کلمه بهترین شرکت طراح سایت اگر انکرتکست ما به این صورت (بهترین شرکت های طراح سایت به همراه خدمات باور نکردنی) باشد تطبیق نصفه است.

نام تجاری یا برند شده(branded)

این نوع برای آن دسته از کسب و کارهایی مفید است که بدنبال برند سازی هستند. در این شیوه بجای کلمه ای دیگر اسم برند و یا کسب و کار ذکر می شود. به طور مثال اگر ما برای وب سایت مان خواسته باشیم لینک سازی کنیم با کلمه کارینو آکادمی لینک سازی می کنیم.

بدون عنوان یا لینک لخت(naked link)

در این نوع از انکرتکست بجای استفاده از کلمه از خود لینک سایت استفاده می شود و بیشتر هدف روی این است که آدرس سایت در ذهن مخاطب بماند. مانند karinoacademy.ir که یک لینک عریان است.

عمومی(Generic)

همان طور که از اسم آن معلوم است کلماتی در آن بکار می رود که عمومی هستند. مانند اینجا یا بیشتر، ادامه مطلب و …که این کلمات هیچ ارزشی را به صفحه هدف منتقل نمی کند.

تصاویر(image link)

در این شیوه بجای استفاده از متن، از تصاویر استفاده می شود و گذاشتن تگ alt باعث می شود که تصاویر سایت تان از چشم گوگل دور نماند. همچنین در گذاشتن تگ alt دقت کنید چون هنگامی که تصاویر شما لود نشود گوگل متن جایگزین(alt) را نمایش می دهد.

شیوه بهینه سازی انکرتکست ها

برای اینکه بتوانید لینک های مفیدی به صفحات خود لینک کنید باید انکرتکست های بهینه ای تولید کنید. همان طور که در بالا گفته شد کلمات نا مرتبط با صفحه هدف نه تنها تأثیر مثبتی ندارد بلکه تأثیر منفی هم دارد. بنابراین اگر می خواهید از لینک های خود بهترین نتیجه را بگیرید حتما این قسمت از مقاله کارینو آکادمی را بخوانید.

کوتاه باشد

تا جایی که ممکن است از تعداد کلمات کوتاه استفاده کنید و استفاده کردن از کلمات زیاد نه تنها تجربه کاربری خوبی ندارد بلکه از نظر سئو هم مشکل دارد. همچنین در این تعداد کلمات حتما کلمه کلیدی و یا مترادف آن را ذکر کنید تا بهتر بتوانید نتیجه بگیرید.

به صفحات مرتبط لینک دهید

شاید تا بحال زیاد به مقالاتی که مرتبط به محتوای مطلب تان نیست لینک داده باشید. اما این کار نه تنها از دید گوگل زیاد مناسب نیست بلکه بانس ریت سایت تان هم پایین می آید. در واقع زمانی که شما به مطالبی لینک می دهید که مرتبط با مطلب تان نیست کاربر ترغیب به کلیک کردن نمی شود. برعکس اگر از مطالب مرتبط استفاده کنید کاربران صفحات بیشتری از سایت تان را می بینند.

از انکرتکست های متفاوت استفاده کنید

اگر صفحه ای از سایت تان را که دارای مطالب با ارزشی است و می خواهید به صفحه اول گوگل برسانید حتما برای لینک دادن از anchor text های مختلف استفاده کنید. این کار نه تنها باعث طبیعی جلوه دادن لینک ها می شود بلکه گوگل انواع کلمات مرتبط با مطلب تان را درک می کند و در آن کلمات هم شما را به صفحه اول می فرستد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد اهمیت انکرتکست دانسته شد. اما توجه داشته باشید که anchor text ها جزئی از سئو داخلی هستند و اگر می خواهید محتوایی بنویسید که بتوانید با رقیبانتان رقابت کنید باید سئو داخلی را هم رعایت کنید.