سئو خارجی یکی از اجزای مهم در بهینه سازی سایت است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. با سئو خارجی می توان خیلی سریع تر در نتایج گوگل ظاهر شد و بعد از چند مدت به نتایج اول گوگل رسید. در حالی که اگر بدون این کار انجام شود روی بعضی کلمات ممکن نیست و بعضی کلمات هم مدت زمان زیادی طول می کشد.

بنابراین تصمیم گرفتیم در سومین قسمت از دوره آموزش سئو به این مبحث مهم یعنی بهینه سازی خارجی سایت بپردازیم. پس اگر شما هم می خواهید با این مبحث بسیار مهم آشنا شوید و نتایج شگفتی از این روش بگیرید حتما تا آخر با ما همراه باشید.

سئو خارجی چیست؟

سئو خارجی یا seo off page به تمام عواملی که در خارج سایت انجام می شود تا بتوانیم در کلمات کلیدی رتبه خوبی دریافت کنیم را سئو خارجی یا بهینه سازی خارجی می گویند.

توجه داشته باشید که سئو خارجی از اهمیت بسیار زیادی برای موتورهای جستجو برخوردار است. همچنین موتورهای جستجو سطح محبوبیت یک سایت را با توجه به محبوبیت و نفوذ آن در سطح وب می سنجند.

انواع سئو خارجی

اگر به تصویر بالا دقت کنید متوجه می شوید که تمام مواردی که بیان شده در خارج از وب سایت انجام می شود. و اگر با استراتژی حرکت کنید و تمام موارد بالا را در بهینه سازی سایت تان قرار دهید مطمئنا نتایج بسیار خوبی خواهید گرفت.

سئو خارجی شامل چه اقداماتی می شود؟

برای اینکه بهتر درک کنید به چه مواردی سئو خارجی گفته می شود چند مورد از آن ها را ذکر می کنیم:

لینک سازی در سایت ها

لینک سازی برای بسیاری از افرادی که به تازگی با این کلمه روبرو می شوند مبهم است و نمی دانند به چه معناست. اما به صورت ساده لینک سازی یعنی اینکه از وب سایتی دیگر به وب سایت شما با کلمه ای که می خواهید در نتایج گوگل رتبه بگیرید لینک داده شود.

این لینک می تواند در وب سایت های مختلفی قرار بگیرد که در زیر نمونه ای از آن ها را بیان می کنیم:

  • لینک سازی در انجمن ها
  • لینک سازی در وبلاگ ها
  • لینک سازی در سایت ساز ها
  • لینک سازی در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و تویتر 
  • لینک سازی در سایت ها

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی در واقع نوعی از تبلیغات متنی در قالب گزارش یا خبر است که به نوعی خدمات و محصولات دیگر شرکت ها را معرفی می کند. این شیوه یکی از بهترین و با کیفیت ترین لینک ها را می تواند برای شما تولید کند اما رپورتاژ گرفتن از سایت ها نیازمند هزینه است. 

کامنت گذاشتن 

از دیگر مواردی که به سئو خارجی کمک می کند سئو خارجی است که البته طبق گفته گوگل زیاد به سئو سایت کمک نمی کند اما باز هم تأثیرات خودش را دارد.

گذاشتن لینک در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، تویتر، ردیت، لینکدین و … کمک بسیار زیادی در سریع ایندکس شدن مطالب شما میکنند. به طور مثال شما می توانید هر مطلبی را که در وب سایت تان منتشر می کنید در شبکه های اجتماعی که گفته شد هم منتشر کنید تا هم سریع تر ایندکس شوند و هم در رتبه گرفتن آن ها کمک کند.

انتشار پست مهمان

انتشار پست مهمان هم از دیگر مواردی است که هم می تواند سریع باعث افزایش ترافیک سایت تان شود و هم باعث بهبود رتبه شما در موتورهای جستجو شود. مثلا می توانید مطلبی را که می نویسید قسمتی از آن را در این سایت ها منتشر کنید و به سایت تان لینک دهید تا افرادی که مایل هستند ادامه مقاله را در سایت تان بخوانند. از بهترین سایت هایی که برای انتشار پست مهمان وجود دارد وب سایت ویرگول و اخبار رسمی است.

چه لینک هایی بسازیم؟

یکی از سوالاتی که از اهمیت زیادی برخوردار است و نداستن جواب آن باعث می شود سایت ما آسیب ببیند این است که آیا ساخت هر لینکی برای وب سایت مفید است؟ آیا تمام لینک ها از یک ارزش برخوردار هستند؟

قطعا ساخت هر لینکی برای وب سایت مفید نیست و لینک هایی که در وب سایت های مختلف قرار می دهید باید بدون اسپم اسکور و یا اسپم اسکور پایین باشد. چون اگر لینک های وب سایت تان را در سایت هایی قرار دهید که از اسپم اسکور بالایی برخوردار است ممکن است در آن کلمه کلیدی و یا کل وب سایت تان پنالتی شود.

در مورد سوال دوم که آیا تمام لینک ها از ارزش یکسانی برخوردار هستند یا خیر؟ جواب خیر است چون لینکی که در وسط مقاله وجود دارد با لینکی که در پاراگراف اول مقاله وجود دارد متفاوت است. همچنین لینکی که در سایتی که با دامین آتوریتی و پیج آتوریتی پایینی قرار داده می شود با لینکی که در سایتی قرار داده می شود که هر دو بالا هستند بسیار متفاوت است. همچنین لینکی که در پروفایل انجمن ها یا سایت ها ساخته می شود با لینکی که در داخل متن مقاله ساخته می شود بسیار متفاوت است.

بنابراین بهترین نوع لینکی که وجود دارد این است لینک در داخل متن مقاله سایتی قرار داده شود که دامین آتوریتی و پیج آتوریتی بالایی دارد. همچنین سایت از اسپم اسکور پایینی برخوردار باشد و اینکه لینک در پاراگراف اول و با کلمه کلیدی شما بدون اینکه nofollow باشد به سایت تان لینک دهد.

چه فاکتورهایی باید برای درج لینک لحاظ کنیم؟

همان طور که گفته شد لینک سازی یکی از مهم ترین نکات برای افزایش سئو وب سایت است که به کمک آن خیلی سریع تر می توانید رشد کنید و به رتبه یک گوگل برسید. اما یکی از نکاتی که خیلی مهم این است که حتما طبیعی بودن لینک ها را مورد توجه قرار دهید. 

اگر گوگل متوجه شود شما در حال لینک سازی برای وب سایت تان هستید مطمئنا باشید که جریمه سنگینی خواهید شد. چون گوگل اخطار داده که اگر متوجه شود وب سایتی در حال لینک سازی است طبق الگوریتمی که دارد حتما وب سایت را جریمه خواهد کرد.

بنابراین در ویدئو پایین کاملا شیوه طبیعی سازی بک لینک ها را برای شما بیان کرده ایم.